sobota 12. srpna 2017

Ransom Riggs – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

SIROTČINEC SLEČNY PEREGRINOVÉ PRO PODIVNÉ DĚTI
Miss Peregrine´s Home for Peculiar Children (2011)
Ransom Riggs

série Sirotčinec slečny Peregrinové
díl 1/3

rok vydání 2012
nakladatelství Jota

horory, fantasy, pro děti a mládež


Anotace: Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu.
Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.


CO K TOMU ŘÍKÁM JÁ:
Knihu i film jsem měla hodně dlouho na mém seznamu Musím si přečist a Chci vidět. Ale něco mne od toho odrazovalo. Nechtěla jsem si hledat informace, nechtěla jsem číst ani vidět o čem to je. Chtěla jsem být překvapená.
A překvapená jsem byla, když byl začátek srpna a tuto knížku právě dočítala moje sestřenka. Nedalo mi to, opět jsem odložila již několik měsíců čteného Mechanického prince a začetla jsem se. Nyní mne tlačil i čas, protože sestřenka musela knihu brzy vrátit kamarádce.
Ovšem přečetla jsem pár řádek a říkám si Sakra co to je? Ono je to jako v současnosti nebo co? A kdy tam konečně bude ten sirotčinec? Kdy tam budou ty podivný děti? Proč se to tak natahuje?
Po každé přečtené kapitole jsme psala sestřence, kdy jako už to teda bude?
A potom to přišlo. Časová smyčka. Jakože cože? Sestřenku už moje dotazy štvaly, proto mi řekla „Neptej se pořád a čti“ A tak jsem četla.
A postupem času jsem tomu propadla. Hodně propadla. Co si budeme povídat, nejvíce mne okouzlila milostná zápletka mezi Emmou a Jacobem. Jen mi přišlo zvláštní, že Emma byla kdysi milou jeho dědečka.
U knížky jsem se bála, nemám tak ráda horory, trošku jsem se i bála jak budu vnímat všechny ty jiné děti, ale vše bylo psané tak pěkně, lehce, že mi to ani nevadilo.
A co mě nejvíce překvapilo – když jsem sesestřence řekla, že si Jacoba představuju jako Claye Jensena ze seriálu 13reasons why, ona mi řekla, že ona také. Asi to bylo tím, že Clay se celou dobu seriálu tvářil tak nějak nechápavě a přesně takhle na mne působil i Jacob. Ze začátku.
Z knihy jsem fakt uchvácená. Ale ihned po přečtení jsem si pustila film a ten mne zklamal na celé čáře. Plno věcí tam je úplně jiných než v knize, konec je zcela jiný /ještě nevím jestli třeba není spatlaný ze dvou knih/ a prostě mne to neoslovilo.
čteno 6.-12.8.2017

5/5

Žádné komentáře:

Okomentovat