sobota 30. prosince 2017

Anthony Doerr – Jsou světla, která nevidíme

JSOU SVĚTLA, KTERÁ NEVIDÍME
All the Lights We Cannot See (2014)
Anthony Doerr
rok vydání 2014
nakladatelství Moba

literatura světová, romány, válečné

Anontace:  Marie-Laure prožívá s milujícím otcem spokojené dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tehdy ještě netuší, že má před sebou další, mnohem obtížnější zkoušky. Němci obsazují Paříž a Marie s otcem jsou nuceni uprchnout, musejí opustit své dosavadní jistoty a vydat se za nejasnou vidinou bezpečného útočiště. Je ale možné najít takové místo v rozbouřené Evropě? Zvláště když s sebou Mariin otec nese nebezpečné tajemství?
V německé hornické kolonii vyrůstá sirotek Werner, toužící po jiném osudu, než jaký mu byl předurčen. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho přirozený talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, nezůstanou nepovšimnuty. Zajistí mu místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je stále více vědom nelidských důsledků své inteligence, se nakonec při pátrání po odbojářích dostává i do Saint-Malo.
Blíží se chvíle osudového setkání..


CO K TOMU ŘÍKÁM JÁ:
Na databáziknih jsem se tak úplně nerozepsala, protože se mi tam nechtělo knihu tak úplně hejtit.
Lákala mne z jediného důvodu – čte ji snad každý, musí být skvělá.
No nebyla. Alespoň ze začátku ne, ztrácela jsem se v postavách, ztrácela jsem se v letech. Zmatek se vytrácel jak jsem se prokousávala dějem a začala jsem doufat kdy a jak se Werner a Marie-Laure potkají. Nakonec se potkali, ale tajně jsem doufala, že jejich společný čas bude delší, a že by i příběh z takové doby mohl mít happy end.
Ke konci nastal zlom a já nemohla přečíst číst. Procházela jsem ulicemi společně s Marii-Laure, žila s ní v domě, prožívala strach, když byla několik dní schovaná na půdě.
Co velice chválím jsou krátké kapitoly.


Žádné komentáře:

Okomentovat