sobota 17. března 2018

Alena Mornštajnová - HanaHANA
Alena Mornštajnová

rok vydání 2017
nakladatelství Host

román, pro ženy, literatura česká
ANONTACE:
Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…


CO K TOMU ŘÍKÁM JÁ:
Nevím v čem spočívá má obliba ke knihám, které mají tuto tématiku. Možná je to proto, že je třeba si připomínat, co se dělo. Možná je to i ze strachu, že by se to jednou mohlo vrátit?
Na Hanu jsem narazila na Databázi knih a i na mnohých stránkách na Facebooku. Přijde mi, že celá čtenářská komunita nečetla nic jiného než Hanu.
No a já jsem ovce a jdu s davem.
Proto když se mi kniha dostala do ruky, neodložila jsem ji na potom, ale přečetla ji hned.
A tak nějak nevím, co k tomu mám říct. Velice se mi líbilo rozdělení do tří skupin, které vyprávějí příběhy tří lidí, vysvětlují a rozplétají.
Nejprve si čteme vyprávění Miry, poté vyprávění její babičky a nakonec vyprávění samotné Hany.
V knize se dočteme, jak naším životem dokáže zamávat špatné rozhodnutí a jak naši osobnost může ovlivnit hrůza v podobě koncentračního tábora. Jak se z veselé a poměrně marnivé dívky, stane jen lidská schránka bez života.
Mrazilo mne, plakala jsem. A opravdu doporučuji. Kniha je velice čtivá, vtáhne vás do děje. Chvílemi vám přijde, že sedíte vedle vypravěčky a vše to prožíváte s ní.

Žádné komentáře:

Okomentovat